BIP
3. Skrzydło Lotnictwa Transportowego
AKTUALNOŚCI
Techniki ratownicze
24.10.2016
Na krakowskich Balicach trwa szkolenie z technik linowych, które realizuje 3 Grupa Poszukiwawczo – Ratownicza.

Szkolenie, które rozpoczęło się w miniony poniedziałek, tj. 17 października br.  przeznaczone jest dla personelu aeromedycznego 3 Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej (3 GPR) z Krakowa.
Zajęcia z technik ratowniczych realizowane są z pokładu etatowego śmigłowca Mi-8 będącego na wyposażeniu 3 GPR. Należy dodać, iż krakowski SAR (z ang. Search And Reascue – Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza) jako jedyny w Polsce wykorzystuje śmigłowiec Mi-8 do technik linowych w ratownictwie lotniczym.
 

Wszystkie loty realizowane są w stałym składzie załogi tak, by nie doprowadzać szkolonych do zmiany standardów i nawyków w trakcie realizacji praktycznego użycia sprzętu. Jest to niezmiernie ważne ze względu na czas, który w sytuacjach ratowniczych jest jednym z najważniejszych determinantów.

 

Medycy szkolą się z zakresu ratownictwa z wykorzystaniem technik linowych. Jednak przed rozpoczęciem praktycznego szkolenia z użyciem śmigłowców odbyli kilkudniowe szkolenie specjalistyczne w Wojskowym Ośrodku Szkoleniowo – Kondycyjnym w Zakopanem pod kierownictwem kapitana Adama Daszkiewicza oraz instruktorów: porucznika Dariusza Brączyka, starszego sierżanta Rafała Malińskiego oraz najlepiej wyszkolonego ratownika-instruktora 3 GPR: młodszego chorążego Krzysztof Stępniaka.

 

W Zakopanem zrealizowali pierwszy etap szkolenia, który obejmował zajęcia teoretyczne i praktyczne z wykorzystaniem ścianki wspinaczkowej. Oprócz personelu aeromedycznego, w zajęciach brał także udział personel kabinowy: piloci i technicy latający.

 

Zajęcia z zakresu ratownictwa z wykorzystaniem technik linowych potrwają do końca tygodnia.

Teks: por. pil. Sylwester Kanadys, kpt. Martyna Fedro-Samojedny
Zdjęcia: Tomasz Chochół "QNA"
Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych