BIP
3. Skrzydło Lotnictwa Transportowego
AKTUALNOŚCI
75. rocznica bohaterskiej śmierci Patrona 8. BLTr
27.06.2017
8. Baza Lotnictwa Transportowego uczciła 75. rocznicę bohaterskiej śmierci płk. pil. Stanisława Jakuba Skarżyńskiego - patrona jednostki


W tym szczególnym, nie tylko dla 8. bazy dniu uczestniczyłi sym patrona Maciej wraz z małżonką Bożeną. Uroczystości zainicjowała msza święta, odprawiona w Kościele Garnizonowym pw. św. Agnieszki, w intencji spokoju duszy Ś.P. Pułkownika Skarżyńskiego. We mszy uczestniczyli żołnierze i pracownicy RON bazy.


Następnie na placu apelowym odbyła się uroczysta zbiórka 8. BLTr. Po przywitaniu się ze sztandarem i pododdziałami dowódca płk. Grzegorz Kot powitał przybyłych na uroczystość szanownych gości. Po odczytaniu życiorysu Patrona 8. BLTr dowódca wraz z Pane Maciejem i Panią Bożeną złożyli wiązanke pod pomnikiem Pułkownika pilota Stanisława Skarżyńskiego.

Trdycyjnie uroczystości zakończyła defilada pododdziałów 8. BLTr.

 

 

 

25 czerwca 1942 roku ppłk Stanisław SKARŻYŃSKI wystartował na nocnym bombowcu Wickers Wellington MK II nr 8528 w swój ostatni lot bojowy. Celem wyprawy 1 000 samolotów alianckich była Brema. Niemiecka obrona przeciwlotnicza na trasie i nad miastem była bardzo silna. Przed dotarciem do celu wyprawy maszyna została kilkakrotnie trafiona, a odłamki pocisków raniły SKARŻYŃSKIEGO w obie nogi.
Samolot dotarł jednak do celu, po zrzuceniu bomb zawrócił, biorąc kurs do bazy. W drodze powrotnej pilotowany przez SKARŻYŃSKIEGO samolot ulega awarii i przymusowo woduje w odległości 25 km od Great Yarmouth w Norfolk. SKARŻYŃSKI posadził samolot na falach i dał rozkaz do opuszczenia maszyny przez załogę. Czterej jej członkowie uratowali się korzystając z gumowej łodzi ratunkowej.
SKARŻYŃSKI znalazł się, niestety, po przeciwnej niż łódź ratunkowa stronie kadłuba samolotu. To uniemożliwiło wszelki ratunek rannego pilota. Ciało bohatera zostało wyrzucone przez morze na holenderską wyspę Terschelling. Zwłoki znaleźli Niemcy i przekazali mieszkańcom jedynego na tej wyspie miasta West, a ci pochowali je z honorami na miejscowym cmentarzu w mogile nr 62.
 

CZEŚĆ JEGO PAMIĘCI

kpt. M.Nojek
Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych