BIP
3. Skrzydło Lotnictwa Transportowego
AKTUALNOŚCI
Krakowska CASA w „Akcji Serce”
06.07.2017
Już 16 raz w tym roku załoga 8. Bazy Lotnictwa Transportowego wspólnie z cywilnym personelem medycznym wykonała lot w ramach „Akcji Serce”.

Akcja rozpoczęła się wieczorem 5 lipca, kiedy po potwierdzeniu możliwości wykonania lotu, lekarze i wojskowe służby dyżurne rozpoczęły proces planowania i przygotowania operacji, która zawierała m.in. ustalenia dotyczące godziny, trasy czy pogody. Proces planowania lotu był realizowany w możliwe jak najkrótszym okresie, ze względu na czas, który jest jednym z kluczowych elementów przy transplantacjach. Po przygotowaniu samolotu przez personel techniczny, około 1:00 w nocy, samolot transportowy CASA C-295M o numerze 024 wystartował z Krakowa. Załoga dowodzona przez kapitana Marcina Lizaka, wykonała lot na trasie Kraków - Warszawa - Kraków - Katowice - Warszawa - Kraków. Szczęśliwy finał akcji miał miejsce tuż przed godziną 11:00 przed południem.

 

Sami lotnicy podkreślają, że udział w locie o tak szczególnym charakterze przynosi im wiele satysfakcji i dumy oraz, że zawsze są gotowi do ich wykonania.
Loty wykonywane w ramach „Akcji Serce” to szczególny typ lotów, dzięki którym możliwe jest ratowanie ludzkiego życia. Wojskowi lotnicy od blisko 32 lat wykonują tego typu zadania. Zdecydowaną większość z nich realizują załogi 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego, a szczególnie lotnicy 8. Bazy Lotnictwa Transportowego z krakowskich Balic.
Dzisiejsza „Akcja Serce” to w tym roku już szesnasty lot z Krakowa wykonany w celu ratowania ludzkiego życia. Dwukrotnie „Akcję Serce” realizowały załogi z powidzkiej 33. Bazy Lotnictwa Transportowego. Tym samym przez pierwsze półrocze 2017 roku lotnicy z 3. Skrzydła osiemnastokrotnie przyczynili się do ratowania ludzkiego życia.

 

Na potrzeby „Akcji Serce” w 3. Skrzydle Lotnictwa Transportowego w gotowości utrzymywana jest załoga i samolot do wykonania lotu ratującego życie. Najczęściej loty wykonują żołnierze 8. Bazy Lotnictwa Transportowego, ale coraz częściej zaszczyt tego typu lotu przypada także 33. Bazie Lotnictwa Transportowego z Powidza.

Tekst: kpt. Martyna Fedro-Samojedny
Foto: kpt. Maciej Nojek

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych