BIP
3. Skrzydło Lotnictwa Transportowego
AKTUALNOŚCI
Drugi G550
31.07.2017
Gulfsteam G550 o numerze bocznym 0002, samolot do przewozu najważniejszych osób w państwie, dołączył do floty statków powietrznych 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego.

29 lipca br. na terenie lotniska Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 2 w Bydgoszczy wylądował samolot Gulfstream G550. Jest to drugi „mały samolot” do transportu najważniejszych osób w państwie, który zasilił szeregi 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego (3.SLTr).
 

Podczas uroczystości odbyła się ceremonia nadania imienia samolotowi. Imię zostało wybrane nieprzypadkowo – zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej wszystkie samoloty przeznaczone do transportu najważniejszych osób w państwie będą nosiły imiona bohaterów narodowych. I tak, dwa G550 noszą imiona księcia Józefa Poniatowskiego i generała Kazimierza Pułaskiego, natomiast Boeingi 737, z których pierwszy ma trafić na wyposażenie polskich Sił Zbrojnych jesienią tego roku, będą nosiły imiona: Roman Dmowski, Ignacy Jan Paderewski i Józef Piłsudski.
 

Matka chrzestna samolotu, porucznik Magdalena Kozak z 2. Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej, podczas ceremonii nadania imienia wypowiedziała słowa: „Ku chwale polskich Skrzydeł nadaję Ci imię generał Kazimierz Pułaski”. Matka chrzestna samolotu jest lekarzem, skoczkiem spadochronowym oraz dwukrotnym uczestnikiem misji w Afganistanie.

 

Po uroczystości powitania Kazimierza Pułaskiego w Bydgoszczy, samolot odleciał do 1. Bazy Lotnictwa Transportowego w Warszawie, gdzie na co dzień będzie stacjonował.* * *

G550 to samolot wyprodukowany przez amerykański koncern General Dynamics. Jest przeznaczony do przewozu najważniejszych osób w państwie, na pokład może zabrać do 16 pasażerów, pusty waży około 21 ton i może latać z maksymalną prędkością 941km/h, a jego zasięg to 12,5 tys. km.
Pierwszy G550 wzmocnił flotę 3.SLTr 21 czerwca br., kiedy wylądował na terenie 1.BLTr w Warszawie.

Tekst: kpt. Martyna Fedro-Samojedny
Foto: Sławomir Mrowiński/IWSZ, źródło www.mon.gov.pl
Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych