BIP
3. Skrzydło Lotnictwa Transportowego
AKTUALNOŚCI
Powidzka Bryza w „Akcji Serce”
09.10.2017
26 raz w tym roku załoga 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego wzięła udział w ratowaniu ludzkiego życia w ramach „Akcji Serce”.

W nocy 8 października br. służby dyżurne otrzymały zapytanie o możliwość wykonania lotu o statusie Hospital. Po uzyskaniu potwierdzenia, rozpoczął się proces planowania i przygotowania lotu. Należało ustalić m.in. godzinę, trasę oraz pogodę. W tym czasie personel techniczny przygotował samolot M-28 do wykonania lotu. Po realizacji wszystkich niezbędnych czynności, o godzinie 10:07 samolot Bryza z 33. Bazy Lotnictwa Transportowego (33. BLTr) wystartował z Powidza. Załoga dowodzona przez porucznika Jakuba Ornocha, wykonała lot po trasie Powidz – Szczecin Goleniów – Poznań Krzesiny – Powidz. „Akcja Serce” zakończyła się lądowaniem w Powidzu o godzinie 15:15.

 

Dzisiejsza „Akcja Serce” to w tym roku piąty lot z Powidza wykonany przez 33. BLTr w celu ratowania ludzkiego życia. Dwadzieścia jeden razy „Akcję Serce” realizowały załogi z krakowskiej 8. Bazy Lotnictwa Transportowego (8. BLTr). Tym samym, w tym roku, lotnicy z 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego dwadzieścia sześć razy przyczynili się do ratowania ludzkiego życia.
 

Na potrzeby „Akcji Serce” w 3. Skrzydle Lotnictwa Transportowego w gotowości utrzymywana jest załoga i samolot do wykonania lotu ratującego życie. Najczęściej loty wykonują żołnierze 8. BLTr, ale coraz częściej w Akcji uczestniczy także 33. BLTr z Powidza.

Tekst: kpt. Martyna Fedro-Samojedny
Foto: Bartosz Bera, archiwum 3.SLTr

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych