BIP
3. Skrzydło Lotnictwa Transportowego
AKTUALNOŚCI
Kolejna „Akcja Serce” 3. Skrzydła
10.10.2017
Już trzeci raz w ciągu ostatniego tygodnia lotnicy 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego poderwali samolot w celu wykonania lotu w ramach „Akcji Serce”.

To już dwudziesta siódma „Akcja Serce” zrealizowana w tym roku przez załogi 3. Skrzydła lotnictwa Transportowego (3.SLTr). Pod tym względem rok 2017 jest rekordowy – jeszcze nigdy w historii w ciągu jednego roku samoloty Skrzydła nie wykonały tak dużej ilości lotów o statusie Hospital.
Dzisiejszą akcję, która rozpoczęła się wieczorem 9 października br. wykonali lotnicy z krakowskiej 8. Bazy lotnictwa Transportowego. To właśnie oni mają na swoim koncie najwięcej tego typu lotów. W tym roku startowali do „Akcji serce” już dwadzieścia dwa razy. Pięć razy maszyny podrywane były przez lotników z powidzkiej 33. Bazy Lotnictwa Transportowego – ostatni raz wczoraj.
 

Dziś w nocy, o godzinie 01:00 samolot transportowy CASA C-295M wystartował z krakowskich Balic. Załoga pod dowództwem porucznika pilota Dawida Furmana wykonała lot po trasie Kraków – Warszawa – Malbork – Warszawa – Kraków. Lot został poprzedzony procesem planowania i przygotowania, który został zrealizowany przez wojskowych oraz cywilny personel medyczny. Akcja zakończyła się o godzinie 07:28 lądowaniem na krakowskim lotnisku.
Na potrzeby „Akcji Serce” w 3. Skrzydle Lotnictwa Transportowego w gotowości utrzymywana jest załoga i samolot do wykonania lotu ratującego życie.

Tekst: kpt. Martyna Fedro-Samojedny
Foto: archiwum 3.SLTr

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych