BIP
3. Skrzydło Lotnictwa Transportowego
AKTUALNOŚCI
Open Skies
01.12.2017
Szkolenie inspektorów Traktatu o Otwartych Przestworzach

W dniach 20-24.11.2017 r. w Sekcji Rozpoznawczej 33. BLTr. w Powidzu, Departament Polityki Bezpieczeństwa Międzynarodowego wspólnie z Dowództwem Generalnym RSZ zorganizował i przeprowadził szkolenie inspektorów Traktatu o Otwartych Przestworzach (TOP). Szkolenie uroczyście otworzył dowódca 33 Bazy Lotnictwa Transportowego płk pil. Grzegorz Kołodziejczyk.
W czasie szkolenia kursanci zostali zapoznani z głównymi założeniami i Traktatu o Otwartych Przestworzach, zasadami wykorzystania przestrzeni powietrznej do jego realizacji oraz z procedurą  obróbki fotochemicznej filmów lotniczych oraz metodami ich archiwizacji, jak też z zasadami planowania misji i monitorowania tras lotu samolotu obserwacyjnego. W czasie szkolenia przeprowadzono ponadto praktyczne ćwiczenie polegające na realizacji prowadzenia i przyjęcia  lotów misji obserwacyjnych z uczestnikami szkolenia.
Tegoroczna edycja cyklicznie prowadzonego szkolenia z personelem i kandydatami na inspektorów TOP prowadzona była przez doświadczoną kadrę dydaktyczną między innymi z Wojskowej Akademii Technicznej, Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, Centrum Szkolenia Sił Powietrznych, Szefostwa Służby Ruchu Lotniczego i zaproszonego wykładowcy z Królewskich Sił Powietrznych Holandii.  

Tekst st.chor. Marek Purat, Foto kpr. Dawid Drożdzyński
Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych