BIP
3. Skrzydło Lotnictwa Transportowego
AKTUALNOŚCI
Aviation Detachment 18-4
31.07.2018
W Powidzu rozpoczęło się polsko-amerykańskie szkolenie lotnicze, spadochronowo-desantowe oraz aeromedyczne w ramach Aviation Detachment 18-4

 

AvDet 18-4 jest swoistym nowum - odbywa się latem (poprzednie edycje organizowane były wiosną i jesienią) i jest nieco krótszy - trwa 2 tygodnie, a nie 3. Szkolenie rozpoczęło się 30 lipca i trwać będzie do 14 sierpnia. Uczestniczy w nim ok. 90 żołnierzy z 37. eskadry lotniczej w Rammstein oraz polscy żołnierze z 33. Bazy Lotnictwa Transportowego, 8. Bazy Lotnictwa Transportowego, 6. Brygady Powietrznodesantowej i 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego.

Do zadań lotniczych wykorzystywane będą 3 amerykańskie C-130 J i 1 polski C-130 E. Polskie i amerykańskie załogi ćwiczyć będą loty w ugrupowaniu taktycznym, zrzuty personelu i ładunków, lądowanie na powierzchni nieutwardzonej, loty z wykorzystaniem gogli noktowizyjnych, manewry obronne oraz unikające przed lotnictwem taktycznym. Ponadto amerykańscy lotnicy realizować będą zadania z ewakuacji medycznej.

Zwieńczeniem szkolenia będzie planowany na 9 sierpnia Media Day, podczas którego tradycyjnie już odbywać się będą międzynarodowe zawody.

 

 

 

 

 

tekst i foto: Luiza Wawrzyniak-Kozera


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych