BIP
3. Skrzydło Lotnictwa Transportowego
AKTUALNOŚCI
Gniezno - uroczystości upamiętniające 79. rocnicę wybuchu II wojny światowej
05.09.2018
W sobotnie przedpołudnie w Parku im. T. Kościuszki odbyły się uroczystości upamiętniające kolejną rocznicę wybuchu II wojny światowej

 

W sobotnie przedpołudnie w Parku im. T. Kościuszki odbyły się uroczystości upamiętniające kolejną rocznicę wybuchu II wojny światowej.

Uroczystości tradycyjnie rozpoczęły się przed Pomnikiem Pamięci Poległych i Pomordowanych w latach 1939-1945, przed którym zgromadziły się władze samorządowe, kombatanci i przedstawiciele różnych środowisk, liczne poczty sztandarowe oraz harcerze i kombatanci. 3. Skrzydło Lotnictwa Transportowego reprezentowali mjr Tomasz Grzęda oraz ks. kpt. Marek Drabik - proboszcz Parafii Wojskowej w Gnieźnie.

Po przemówieniu prezydenta Gniezna Tomasza Budasza dokonano wręczenia gnieźnieńskim szkołom flag powstańczych, które mają zawisnąć na budynkach od 3 września br. aż do 16 lutego - rocznicy podpisania rozejmu w Trewirze, kończącego wielkopolski zryw sprzed stu lat. Tuż po tym  uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty i znicze pod pomnikiem.

Przy okazji uroczystości, na głównej alei parku otwarto wystawę plenerową, poświęconą setnej rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego. Na ekspozycję składają się liczne zdjęcia, prezentujące wydarzenia oraz osoby związane z wyzwoleńczym zrywem z lat 1918-1919. 

 

 

 

tekst i foto: Gniezno24.com


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych