BIP
3. Skrzydło Lotnictwa Transportowego
AKTUALNOŚCI
Obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości w Garnizonie Powidz
15.11.2018
Żołnierze Dowództwa 3. SLTr i 33. Bazy Lotnictwa Transportowego uczestniczyli w uroczystościach w Gnieźnie, Ślesinie, Koninie, Rzgowie i Starym Mieście

 

Konin

Obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości miały niezwykle uroczysty charakter. 11 listopada, o godz. 11.00 rozpoczęła je ceremonia złożenia kwiatów pod popiersiem marszałka Józefa Piłsudskiego, stojącym przed konińskim ratuszem.

O godzinie 11.30 w kościele pw. św. Bartłomieja rozpoczęła się msza św. w intencji Ojczyzny.  Zebrani na mszy odśpiewali hymn Polski, włączając się w ten sposób w ogólnopolską akcję śpiewania naszej narodowej pieśni.

Po mszy Orkiestra Dęta KWB Konin, honorowa asysta Wojska Polskiego, klasy mundurowe, członkowie organizacji strzeleckich, harcerze i zuchy, poczty sztandarowe oraz mieszkańcy naszego miasta przeszli na Wał Tarejwy, gdzie przy głazach upamiętniających śmierć o. Tarejwo złożono kwiaty i zapalono znicze.

Stąd „Marsz dla Niepodległej” wyruszył na pl. Wolności, gdzie odbyły się główne uroczystości. Po wejściu na plac oddano hołd siedmiorgu mieszkańcom Konina, którzy od niemieckich kul polegli 11 listopada 1918 roku.

Po wciągnięciu flagi państwowej przez poczet Wojska Polskiego i odegraniu hymnu Polski głos zabrał dr Krzysztof Wereszczyński - dyrektor Miejskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli, który przypomniał wydarzenia sprzed 100 lat.

Następnie na pl. Wolności pojawili się młodzi tancerze z Młodzieżowego Domu Kultury, którzy wspaniale przyjętą i nagrodzoną gromkimi brawami etiudą „Wolna, niepodległa” zaprezentowali bardzo ważną część naszej narodowej historii.

Uroczystości były także okazją do wręczenia odznaczeń.

Po zakończeniu ceremonii odznaczeń odbył się tradycyjny „Apel Pamięci”. Poprowadził go mjr Zbigniew Nizgorski - szef Sekcji Wychowawczej 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego w Powidzu, a zakończyła go salwa honorowa, oddana przez asystę honorową Wojska Polskiego z 33. Bazy Lotnictwa Transportowego.

Po apelu przedstawiciele wszystkich środowisk oraz mieszkańcy Konina pod tablicą upamiętniającą ofiary sprzed 100 lat, przy której wartę honorową pełnili członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej II LO, złożyli kwiaty i zapalili znicze.

Uroczystość zakończyła defilada pododdziałów szkolnych, harcerzy i ułanów oraz pyszna wojskowa grochówka.

 

Rzgów

W dniu 10 listopada 2018 r. w gminie Rzgów odbyła się uroczystość z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Obchody rozpoczęły się mszą św. w intencji ojczyzny w kościele parafialnym p.w. Św. Jakuba Apostoła w Rzgowie. Po mszy nastąpił przemarsz pododdziałów pod Pomnik Bohaterów Poległych w Walce o Wolność, gdzie odbył się uroczysty apel pamięci z udziałem Kompanii Honorowej 33. Bazy Lotnictwa Transportowego z Powidza. Dla uczczenia 100 rocznicy odzyskania niepodległości żołnierze wykonali salwę honorową. Podczas uroczystości głos zabrał Wójt Gminy Rzgów , który zaznaczył, że 11 listopada to symbol przede wszystkim miłości do Ojczyzny oraz walki o wolność. To symbol wiary i zwycięstwa.  W dalszej kolejności delegacje władz, słuzb mundurowych, instytucji oraz stowarzyszeń i organizacji złożyły kwiaty w barwach biało-czerwonych, by upamiętnić bohaterów ojczyzny.

 

Stare Miasto

 

11 listopada w kościele św. Apostołów Piotra i Pawła w Starym Mieście odprawiona została uroczysta Msza Święta za Ojczyznę, po której nastąpił przemarsz pod Pomnik Ofiar Wojny, gdzie odbyły się oficjalne uroczystości rozpoczęte odczytaniem Apelu Pamięci. Swoje przemówienie wygłosił Wójt Gminy Stare Miasto Ryszard Nawrocki, po czym przybyłe na uroczystości delegacje władz państwowych, samorządowych, Związku Kombatantów RP, Dowództwa 3 Skrzydła Lotnictwa Transportowego w Powidzu, Zarządu Gminnego OSP, policji, Biblioteki Publicznej, placówek oświatowych, Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, a także Stowarzyszenia Solidarni w Partnerstwie oraz Gospodyń Wiejskich Gminy Stare Miasto złożyły okolicznościowe kwiaty i oddały hołd poległym bohaterom. Oprawę uroczystości zapewniły poczty sztandarowe wszystkich placówek oświatowych i jednostek OSP z terenu gminy,  a swoim występem obchody uświetniła Orkiestra Staromiejska.

 

 

www.konin.pl, www.rzgow.pl,

 

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych