BIP
3. Skrzydło Lotnictwa Transportowego
AKTUALNOŚCI
100. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego
02.01.2019
Obchody rocznicy w Garnizonie Powidz

WITKOWO
Uroczystości rozpoczęły się 27 grudnia o godzinie 16.00, przy Pomniku Powstańców Wielkopolskich w Witkowie. Program obchodów został zainaugurowany odegraniem hymnu państwowego oraz salwą honorową Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Witkowie. Następnie zaprezentowana została inscenizacja historyczna: wystąpienie Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz Ignacego Jana Paderewskiego.
Podczas uroczystych obchodów nastąpiło odsłonięcie tablicy dedykowanej powstańcowi wielkopolskiemu - Ignacemu Karolowi Knastowi. Organizatorzy zaprosili także na zwiedzanie wystawy okolicznościowej pt. "Ignacy Klast - Witkowianin Patriota, Społecznik" mieszczącej się w sali historii.

Tuż po oficjalnych obchodach pod pomnikiem można było przejść do Centrum Kultury im. K. Szkudlarka w Witkowie, gdzie o godz. 17.30 rozpoczęła się część artystyczna w ramach obchodów rocznicowych.
http://gniezno.naszemiasto.pl

WRZEŚNIA

Uroczyste obchody główne stulecia wybuchu Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, które zorganizowano we Wrześni 28 grudnia. Obchody rozpoczęła uroczysta msza święta w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Stanisława Biskupa Męczennika we Wrześni. Po nabożeństwie zanim wychodzący z kościoła uformowali się w uroczysty pochód, otrzymali z rąk harcerzy z hufca Wrzos flagi polskie i powstańcze. W uroczystym przemarszu na cmentarz parafialny prowadzonym przez Kompanię Honorową z 33. Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu przeszły poczty sztandarowe, samorządowcy, przedstawiciele szkół, instytucji, a także służby mundurowe. Tradycyjnie nie zabrakło wrzesińskich kombatantów. Apel pamięci poprowadził major Artur Chlebowski z 33. Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu. Zakończyła go salwa honorowa w wykonaniu wojska. Uroczystości na cmentarzu zwięczył wystrzał z armaty w wykonaniu braci kurkowych oraz złożenie wiązanek kwiatów i zniczy pod pomnikiem powstańców. Jako pierwsi wieniec złożyli wrzesińscy kombatanci.
www.wrzesnia.powiat.plGNIEZNO
28 grudnia 2018 roku był dla gnieźnian wyjątkowym dniem. Aby uczcić zwycięskie, rozpoczęte dokładnie wiek temu Powstanie Wielkopolskie samorządy, stowarzyszenia oraz wiele innych podmiotów przygotowało bogaty program wydarzeń i atrakcji. W obchodach nie zabrakło również udziału przedstawicieli wojska z 3. Skrzydła oraz 33. Bazy Lotnictwa Transportowego  w Powidzu.
Jedną z najważniejszych było z pewnością otwarcie Domu Powstańca Wielkopolskiego, który mieści się w budynku odremontowanego niedawno Starego Ratusza.

Następnie, po uroczystej Mszy świętej, sprawowanej w katedrze gnieźnieńskiej pod przewodnictwem Prymasa Polski Wojciecha Polaka uczestnicy nabożeństwa przeszli w uroczystym pochodzie na cmentarz św. Piotra, gdzie Prezydent Miasta Gniezna, samorządowcy oraz przedstawiciele stowarzyszeń i instytucji złożyli kwiaty i oddali hołd bohaterom. Późnym popołudniem można było wziąć udział w atrakcjach przygotowanych w przestrzeni miejskiej. Przed Starym Ratuszem wysłuchać można było koncertu „Między pokoleniami” w wykonaniu młodych artystów śpiewających pieśni patriotyczne oraz obejrzeć inscenizację „Pruski Zmierzch” przygotowaną przez GRH Garnizon Gniezno. Wieczorem, w Starym Ratuszu publiczność mogła zaś wziąć udział w koncercie „Melodie Wielkopolskie na Jazzowo”.
www.moje-gniezno.pl


POWIDZ
Uroczystość obchodzone 29 grudnia rozpoczęła Msza Św. w Kościele pw. Św Mikołaja w Powidzu z udziałem Chóru Sonata i Orkiestry Dętej. Po Mszy Św. uczestnicy obchodów przeszli na Skwer 770-lecia Powidza, gdzie został odczytany apel poległych i złożone zostały kwiaty pod płytą pamiątkową „Ojcom Naszym” z udziałem Kompanii Honorowej z 33. Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu. Dalszy ciąg obchodów miał miejsce przed Zespołem-Szkolno Przedszkolnym, gdzie została odsłonięta i poświęcona replika obelisku z 1921 r. poświęconego poległym Powstańcom Wielkopolskim, ufundowanym przez Towarzystwo Przyjaciół Powidza i Gminę Powidz. Ostatni punkt programu obchodów zorganizowano w Domu Kultury gdzie wspólnie śpiewano pieśni patriotyczne.

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych