BIP
3. Skrzydło Lotnictwa Transportowego
AKTUALNOŚCI
Odsłonięcie tablicy pamiątkowej w Inowrocławiu
09.01.2019
4 stycznia 2019 r. w ramach obchodów 100. rocznicy Powstania Wielkopolskiego, na budynku dworca PKP w Inowrocławiu odsłonięto tablicę upamiętniającą udział Kompanii Witkowskiej i powstańców gnieźnieńskich w walkach

W piątek 4 stycznia 2019 r. w ramach obchodów 100. rocznicy Powstania Wielkopolskiego pod narodowym patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy, na budynku dworca PKP w Inowrocławiu odsłonięto tablicę upamiętniającą udział Kompanii Witkowskiej i powstańców gnieźnieńskich w walkach o oswobodzenie miasta.

W styczniu 1919 r. powstańcy z Witkowa, które wyzwoliło się wcześniej, podobnie, jak grupy z innych miejscowości, zasilili oddział ppor. Pawła Cymsa i wzięli udział w boju o Inowrocław. A ponieważ szczególnie krwawo i zaciekle walczono o dworzec, dlatego tablica z napisem: „Szli tam też Witkowiacy…” znalazła się na stacyjnym murze.. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele Garnizonu Powidz z Dowództwa 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego mjr Macieja Słabczyńskiego oraz Szefa Sztabu 33. Bazy Lotnictwa Transportowego ppłk Jarosława Wróbla.
 
Zdjęcie Kompanii Witkowskiej wykonane 100 lat temu przed inowrocławskim teatrem.
źródło: www.pomorska.pl ,www.bydgoszcz.tvp.pl ,www.ki24.info ,www.inowroclaw.pl
Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych